Przygotowanie pacjenta do operacji

Przygotowanie pacjenta do operacji
Zbliżający się zabieg operacyjny, jest wydarzeniem mocno stresującym dla pacjenta i jego rodziny, żeby zmniejszyć ten stres warto wiedzieć, co czeka nas w szpitalu, jak się przygotować do pobytu oraz samej operacji.
Zacznijmy, więc od początku. Pacjenci do drobnych zabiegów zazwyczaj mogą zgłosić się do szpitala rano w dniu zabiegu, do większych i bardziej skomplikowanych operacji będą musieli zgłosić się wcześniej w dniu poprzedzającym. W obu przypadkach pacjent przed operacją powinien być na czczo to znaczy nie jeść i nie pić, co najmniej od 8-10 godzin przed operacją. Przy niektórych zbiegach konieczne jest wykonanie lewatywy. Po głoszeniu się do szpitala pacjentowi przydziela się sale i łóżko, w którym spędzi czas pooperacyjny. Pacjent może także uzyskać informacje o tym, jaki lekarz będzie go operował. Jeśli nie został poinformowany o rodzaju znieczulenia, czeka go jeszcze rozmowa z anestezjologiem i wybranie najlepszej dla niego drogi znieczulenia.
Planując pobyt w szpitalu pacjent powinien przygotować sobie odpowiednią garderobę i akcesoria do higieny osobistej w tym ręczniki. Preferowane są piżamy zapinane na guziki bądź suwaki lub długie rozpinane koszule nocne. Obcisłe i przylegające materiały, utrudniają pielęgnacje i mogę powodować dyskomfort pacjenta. Ubrania powinny być wykonane z tworzyw naturalnych, wchłaniających pot i oddychających. Dobrze też gdyby był łatwo spieralne w przypadku, jakiego zabrudzenia. Na większości oddziałów pacjenci mogą mieć ze sobą ulubioną poduszkę lub koc. Jednak powinny być one wcześniej i później wyprane, szczególnie, gdy w domu są małe dzieci.
W dniu zabiegu pacjent powinien wziąć prysznic, stosując antybakteryjne mydło lub specjalny preparat odkażający. Niewskazane jest stosowanie olejków, odżywek i balsamów, które powodują, że skóra jest tłusta i utrudnione jest utrzymanie foli chirurgicznej lub opatrunku. Kobiety powinny zmyć makijaż, oraz lakier do paznokci. Biżuteria musi być zdjęta. Pacjenci jadą na blok w koszulach operacyjnych, nie powinni mieć pod spodem bielizny i osobistych części garderoby. Miejsce operowane powinno być wydepilowane, bez uszkodzenia skóry. Personel może poprosić o wyjęcie protezy zębowej i szkieł kontaktowych.
Po operacji pacjent wraca na swoją sale, gdzie odpoczywa, jego stan jest stale monitorowany przez pielęgniarki.

Magda Z.

Leave a reply

required